Черкаська музична школа #1 ім. М.В.Лисенка.

Історія

У документах архівного фонду «Київський окружний комітет профспілки «Рабмис» у протоколі № 41 від 19.01.1923 року є відомості, що зав. культ. відділом Меднікова запропонувала відкрити у м. Черкаси музичну школу «Всеробмиса» з класами фортепіано, музичної грамоти, хорової, драматичної, духових інструментів і по можливості класи скрипки, віолончелі, контрабасу, співів. Було постановлено розробити план і кошторис, клопотати перед Культвідділом УПБ про всебічне сприяння та видачу для початку субсидії із сум Культфонду, а також просити у профбюро, щоб воно клопотало перед Комун відділом про надання відповідного приміщення, наросвіту просити про надання потрібних інструментів.

У документах того ж фонду у Протоколі № 46 від 10.03.1923 року на повістці денній слухалося питання про відкриття музичної школи в місті Черкаси. Було постановлено: у зв’язку з відсутністю в місті музичної школи прийняти всі міри перед відповідними органами для відкриття школи з метою загального розвитку широких пролетарських мас і для спеціальної підготовки у вищі музичні заклади. На цьому документі припиняється будь-яка інформація  про діяльність школи до 1935 року.

Відомо, що в 1935 році (директор Тартаковська Дора Савельївна з 1935 по 1941 рік) школа працювала в приміщенні першої трудової школи з контингентом 140 учнів за двома фахами – фортепіано та скрипки, за кошти батьків – на засадах самоокупності. Перший рояль був куплений за кошти батьків. Викладацький склад Фрідман Софья Миколаївна, Лук’янов Степан Яремович, Чубинська Анна Андріївна, Польський Яков Львович, Тартаковська Дора Савельївна. Вже з вересня 1935 року школі були виділені 2 кімнати в Палаці піонерів. Не маючи свого приміщення, музичних інструментів та достатньої кількості викладачів, школа переживала значні труднощі, але велика тяга до мистецтва підняла громаду до сміливих кроків у питанні отримання приміщення. По настійному проханню батьків та відділу народної освіти була ліквідована синагога, а її будівля перероблена під музичну школу. Таким чином склалися більш сприятливі умови для роботи  школи. В 1941 році відбувся передвоєнний випуск учнів:

Люмінарська Маргарита – працювала концертмейстером в м. Київ
Ванцак Валентин – працював викладачем в музичній школі № 1
Черноморська Галина – працювала викладачем диригентсько-хорового відділу музичного училища м. Саратов
Степаненко Валентина
Мурнікова Ольга – педагог та завуч нашої школи
Турчинська Ксенія – віолончелістка м. Ленінград
Васильєв Віктор – був вихованцем дитячого дому № 1, після війни закінчив Куйбишевське музичне училище по класу віолончелі, працював на посаді директора музичної школи в м. Брянськ
Польська Анна – викладач музичної школи № 1
Тартаковська Рахіль
Сахновський Марк – загинув на фронті ВВВ
Лагун Борис – кларнетист  Заслужений артист Молдавської ССР
Коган Михайло
Рираховська Юдіфь
Факторович Михайло
Степаненко Костянтин – диригент військового оркестру м. Ярославль

Це далеко не повний список тих, хто закінчив школу перед війною. Але віроломний напад фашистської Германії обірвав процес навчання…

Всі викладачі школи пішли на фронт. В 1944 році, після визволення міста Черкаси відновилася робота школи з контингентом 40 учнів та один вчитель. Незабаром з фронту повертаються викладачі, але не всі… Загинули на фронті Аркадій Файерштейн і випускник Марк Сахновський.

Прибули нові викладачі-фронтовики. Директором школи з 1945 по 1947 рік працює Соловйов Олексій Васильович. В школу прийшли діти, які пережили всі страхіття війни, діти, в чиїх серцях були сльози та страждання, недитяча серйозність. Багато з них загубили батьків, матерів, сестер та братів. Але в них була велика тяга до всього нового, наполегливість до набуття знань. Було багато труднощів, всього сім навчальних класів, три фортепіано, декілька столів та стільців, повна відсутність навчальних посібників, ноти ще не видавалися, взагалі ніде було купити будь-які інструменти.

Здамо іспити на 5 і 4

“Здамо іспити на 5 і 4!”

В числі дітей-фронтовиків виховалися чудові музиканти та викладачі, які на сьогодні є гордістю нашої школи: Штейнман А.С., Русановська Л.М., Сєрова К.М., Будницька Р.М., сестри Горбунові, Окунєва І.О., Сергієнко Є.О., Наталя Мацкевич, Олег Іволгін, Карєтнікова О.І.

Прийом іспитів 1949

Прийом іспитів 1949.

Ансамбль скрипалів  викладач Сілкін А.Ф. 1958р.

Ансамбль скрипалів викладач Сілкін А.Ф. 1958р.

З 1947 року по 1959 рік директором школи працює Карпова Клавдія Петрівна, яка поклала чимало зусиль для становлення школи. З року в рік завдяки підтримці державних органів влади школа інтенсивно розвивалася. Вже 1954 році, коли м. Черкаси стало обласним центром, контингент складав більше 600 учнів та 70 викладачів.

Викладачі школи та директор Карпова 1955р.

Викладачі школи та директор Карпова 1955р.

Викладачі 1956р.

Викладачі 1956р.

З 1959 року по 1987 рік директором школи працює Сілкін Анатолій Федорович – скрипаль, фронтовик, активний громадський діяч та пропагандист музичного мистецтва.

Директор школи Сілкін А.Ф.

Директор школи Сілкін А.Ф.

Школа стала методичним центром та проводила значну роботу по вдосконаленню виховного процесу в дитячих музичних школах області. Методичне об’єднання залучало до цієї роботи кращих методистів з Москви, Києва, Харкова, Одеси, Львову. Завдяки цьому в найкоротші терміни значно поліпшилась якість викладання та навчання.

Парад 1 травня 1964р.

Парад 1 травня 1964р.

Саме в 50-ті роки закладалась основа багаторічної творчої дружби колективу школи з видатними методистами країни, такими як Давид Федорович Ойстрах, Костянтин Георгійович Мострас, Абрам Ілліч Ямпольський, Рада Лисенко, Михайло Сергійович Чичкин, Микола Іванович Різоль. Також школа підтримувала активний зв’язок та переписку з багатьма відомими композиторами: Д.Д.Шостаковичем, Д.Б.Кабалевським, Т.М.Хренніковим, А.Д.Філіпенко, А.Я.Штогаренко, Ігорем Шамо, Л.М.Ревуцьким, Олександрою Пахмутовою та іншими.

Колектив школи став ініціатором відкриття в м. Черкаси Черкаського державного музичного училища ім. С.С.Гулака-Артемовського (1962 рік), в якому на сьогодні працюють випускники нашої школи. Випускниками школи також є викладачі музичних шкіл м. Черкаси № 2,3,5 та ДШМ, шкіл області – Звенігородської, Золотонішської, Кам’янської, Смілянської, Канівської, Уманської № 1.

Протягом 28 років супутником основної школи була вечірня школа, метою якої було залучення передової молоді до музичного мистецтва. Вечірня школа працювала з 1960 р. по 1987 р., відкрита була за ініціативою директора школи Сілкіна А.Ф.  та мала назву «Комсомольська вечірня музична школа для передовиків комуністичного труда підприємств міста на громадських засадах». Випускниками вечірньої школи стало більш 188 робочих, багато з яких стали керівниками гуртків художньої самодіяльності, викладачами співів в загальноосвітніх школах, музичними вихователями в дитячих садочках, а головне – пропагандистами музичного мистецтва. Серед них передова ткачиха ЧШК – Галина Іванова, крановик  плавучого крану Едуард Лещенко, кращий монтажник ЗХВ – Валерій Біляєв, шофер-таксист – Валерій Яковлев, колишня робоча, а потім одна з ведучих хормейстерів міста – Ізольда Соколова, каменщик – Іван Медвідь, робочий УТОС – Олександр Терещенко та багато інших. Учнями цієї школи проведено багато концертів на підприємствах міста та області. Композитор Дмитрій Борисович Кабалевський дав високу оцінку діяльності вечірньої школи по вихованню робочої молоді.

Ансамбль скрипалів та баяністів 1956р.

Ансамбль скрипалів та баяністів 1956р.

В 1970 році при першій музичній школі було відкрито Народний музей класичного і сучасного мистецтва. Експонатами музею були особисті дарунки: ноти, книги, картини, звукозаписи, альбоми, платівки видатних артистів мистецтва зі всього світу. Почесними членами музею були видатні діячі літератури, музичного і театрального мистецтва, композитори, письменники, артисти, художники, виконавці. Цінною складовою музею є переписка з всесвітньо відомими діячами культури: дочкою Іриною та сином Борисом Шаляпіних, італійським скульптором Джакомо Манцу, італійським художником Рафаелем Альберті, італійським живописцем, графіком, почесним членом Академії художеств СРСР (1962) Ренато Гуттузо, Заслуженим діячем мистецтв УРСР, лауреатом державної премії СРСР, композитором Юліусом Мейтусом, а також багатьма Лауреатами державних і Міжнародних премій різних видів мистецтв: Зарою Долухановою, Леонідом Коганом, Віктором Третяковим, Володимиром Співаковим, В.П.Соловйовим – Седим, Платоном Майбородою, Олегом Крисою, Олексієм Насєдкіним, Р.Керером. В музеї проведено безліч лекцій, концертів для громадськості міста, області та багатьох делегацій з різних країн світу.

Квартет баяністів Київської філармонії - Белецкая, Белецкій, Різоль, Журомский

Квартет баяністів Київської філармонії – Белецкая, Белецкій, Різоль, Журомский.

В 1972 році Заслуженим працівником культури України Штейнманом Аркадієм Семеновичем (директор школи з 1987 по 1996 роки) був створений Камерний оркестр на базі Черкаської дитячої музичної школи № 1 з викладачів оркестрового відділу.

Директор школи Штейман А.С.

Директор школи Штейнман А.С.

А в 1984 році президією правління Музичного товариства УРСР присвоєно почесне звання «Народного». Популярність оркестру велика, його концерти відбувалися майже у всіх районах області. За творчою путівкою Музичного товариства він виступав у Києві, Кишеневі, Москві. Камерний оркестр – учасник багатьох конкурсів, оглядів, фестивалів. Майстерність музикантів відзначено на огляді художніх колективів Музичного товариства УРСР, де він посів ІІ місце в республіці. Серед нагород – Грамота Міністерства культури УРСР, ВДНХ України, Диплом Великого театру союзу РСР.

Народний камерний оркестр є Лауреатом другого Всесоюзного фестивалю народної творчості.

Народний камерний ансамбль

Народний камерний ансамбль.

Колектив неодноразово виступав по обласному і республіканському радіо, двічі знімався в фільмах. Нещодавно колектив святкував 40-річчя з дня заснування. В програмах Народного камерного оркестру звучать шедеври світової класики і українських композиторів: твори І.С.Баха, Г.Генделя, А.Боккеріні, А.Дворжака, Д.Россіні, П.І.Чайковського, Ж.Бізе, Й.Брамса, Д.Шостаковича, І.Шамо, К.Домінчена, О.Білаша, Платона Майбороди, М.Скорика, А.Шнітке. З 1996 року керівниками Народного камерного оркестру були Квітка І.І., Бреславський В.В., Сорокін А.В. З перших днів створення оркестру в колективі працювали К.Сєрова, Л.Русановська, Н.Овчаренко, С.Ходас, Г.Діденко, а також молоді виконавці О.Зінич, Т.Годлевська, Т.Констандова, О.Баринова. На сьогоднішній день в складі колективу працюють  В.Горбунова, О.Горбунова, А.Жалковська, Л.Бевзюк, І.Квітка, А.Нагорна, С.Красножон, А.Сорокін.

В 1978-1979 роках кіностудією О.Довженко знято 2 кінофільми  про школу, в яких були задіяні 202 учня та 27 викладачів. Другий фільм,  «Музика на все життя», отримав високу оцінку «Интервидения» та куплений для прокату за рубежем.

В середині 80-тих років школа нараховувала тисячний колектив учнів та викладачів.

Педагогічний колектив 1985р.

Педагогічний колектив 1985р.

Навчання велося на 16 спеціальностях, працювали відділи фортепіано, оркестрових інструментів, щипкових народних інструментів, баяну та акордеону, музично-теоретичних дисциплін, а також клас композиції та імпровізації. На той час 90% викладачів, які працювали в штатному складі, були колишніми випускниками цієї школи, які, отримавши середню та вищу освіту, повернулися в рідну школу. Випуски тих років нараховували 100-120 учнів кожного навчального року. З числа вихованців школи виросли десятки талановитих артистів ведучих оркестрів країни, викладачів вищих навчальних закладів, середніх спеціальних навчальних закладів культури, директорів, завучів, викладачів музичних шкіл міст Ленінграда, Києва, Львова, Одеси, Харкова, Новосибірська, Куйбишева, Омська і т.д. Серед них відомі діячі:

Олександр Сокирянський – зам. Голови союзу композиторів Молдавії;
Борис Дев’ятов – лауреат Республіканського та Всесоюзного конкурсу скрипалів;
Олег Іволгін – Заслужений артист РСФСР;
Валерій Клімов – артист Київського театру ім. Т.Г.Шевченка;
Юрій Рудченко – артист кіностудії О.Довженко;
Аркадій Тігай – режисер Ленінградської студії «Ленфільм»;
Тетяна Лінденберг – старший викладач інституту ім. Гнесіних;
Анатолій Каравацький – викладач Донецького музичного педагогічного інституту;
Віктор Тітков – викладач Новосибірської консерваторії;
Надія Оксаниченко – викладач Київської спеціальної школи 10-літки ім. М.В.Лисенка;
Всеволод Сагарда – артист естрадно – симфонічного оркестру Київського радіо і телебачення;
Віктор Кигель – старший викладач Краснодарського інституту культури;
Віктор Бородкін – кандидат наук м. Мінськ;
Алла Толстих  - викладач Київської консерваторії та концертмейстер Народного артисту СССР Дмитра Гнатюка;
Люся Фонкіч – викладач Київської консерваторії;
Гето Холтаєва – доктор медичних наук м. Москва;
Станіслав Якуба – доктор математичних наук МГУ;
Тетяна Кочергіна – Лауреат Міжнародного конкурсу «Золотий Орфей»;
Гліб Сілкін – соліст оркестру Всесоюзного радіо та телебачення м. Москва;
Борис Лагун – Заслужений артист Молдавської ССР;
Йосиф Шац – соліст ансамблю «Школьные годы» м. Москва;
Лариса Галкіна – артист Камерного оркестру Укрконцерту;
Яна Кушнір – артистка оркестру Київського радіо та телебачення;
Сергій Проскурня – художній керівник Черкаського музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка;
Діана Богуславська – викладач Кишинівської спец. школи 10-річки;
Костянтин Степаненко – полковник, диригент, викладач Московського інституту;
Микола Колодочка – викладач Одеського музичного училища;
Ася Талан – композитор;
Олена Чернова – композитор в Угорщині;
Анатолій Ляпкін – соліст оркестру ансамблю «Донські козаки»;
Віталій Шкурупилов – артист Львівського оперного театру;
Анатолій Свінцов та Алла Рябенко – артисти Черкаської обласної філармонії;
Ксенія Турчинська – артистка Ленінградського Симфонічного оркестру;
Віктор Васил’єв – директор музичної школи м. Брянськ;
Григорій Савицький – директор ДМШ №3 м. Черкаси;
Михайло Ковальчук – директор ДМШ №5 м. Черкаси;
Марта Світлишенко – директор ДМШ м. Москва;
Людмила Чернобельська – артистка Симфонічного оркестру м. Омськ;
Валентина Аксендр – директор ДМШ м. Пермь.
Ніна Мельник – викладач Полтавського музичного училища;
Валентина Дьогтєва – викладач Ярославського музичного училища;
Анатолій Лелеко – соліст ансамблю ВВО;
Лідія Айманова – артист Симфонічного оркестру радіо та телебачення;
Михайло Жовтобрюх – артист оркестру Київського оперного театру.

В оркестрі Черкаського обласного музично-драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка працювали випускники: Осокіна Лілія, Буркацька Галина, Шваць Тетяна, Херсонська Марина, Петруцька Надія, Вінарська Віра; в оркестрі Черкаської обласної філармонії: Мала Лариса, Рябенко Алла; в ЧДМУ ім. С.С.Гулака-Артемовського – Ірина Окунєва, Євгенія Сергієнко, Олена Каретнікова, Маламуд Т.Л., Остапчук А.М., Терещук Л.І., Деркач Т.А., Степаненко Л.І., Сергеєва О.Б., Каретнікова М.І., Кот Н.І., Желудова Н.Ю.. Багато хто продовжує працювати і сьогодні.

В 1984 році за велику роботу по естетичному вихованню підростаючого покоління, пропаганді музичної Ленініани та в зв’язку з ювілеєм  Наказом Ради Міністрів УРССР школі присвоєно ім’я Надії Костянтинівни Крупської. Вже в березні 2004 року перейменована в Черкаську дитячу музичну школу № 1 ім. М.В.Лисенка. У 1995 році контингент школи складав більше 885 учнів. З 1997 року по 2005 рік на посаді директора школи працювала Мартиненко Тетяна Василівна.

Мартиненко Тетяна Василівна

Директор школи Мартиненко Т.В.

 

З 2005 року по теперішній час заклад очолює Темченко Юлія Сергіївна.

Директор школи Темченко Ю.С. 2005 р.

Директор школи Темченко Ю.С.

 

Список випускників школи, які працюють викладачами в музичних закладах нашого міста:

Черкаське державне музичне училище ім. С.С.Гулака-Артемовського:

Цибуля Тетяна Андріївна (Деркач)
Макрушина Наталья Юріївна (Желудова)
Каретнікова Олена Іванівна
Кот Надія Іванівна
Хазінс Тамара Львівна (Маламуд)
Окунєва Ірина Олександрівна
Лисенко Наталя Павлівна (Орлова)
Шолойко Алла Миколаївна (Остапчук)
Степаненко Лариса Іванівна
Терещук Лариса Іванівна
Дружкова Валентина Петрівна (Яковенко)
Смірнова Євгенія Олександрівна (Сергієнко)
Ляхова Любов Борисівна (Глухова)
Глассон Наталя Олексіївна (Ворогова)
Ткаченко Тетяна Арсентіївна (Бєляєва)
Бершадська Алла Моісеївна (Вишневецька)
Драган Андрій Віталійович
Убейволк Людмила Михайлівна (Хорошая)
Куріцина Наталія Володимирівна

 

Випускники школи, які працюють викладачами  ДШМ:

Акімова С.С.
Алексеєнко І.І.
Дядченко В.Д. (Костенко)
Криворучко І.М. (Раздорожня)
Козлова Т.О. (Тютюнник)
Майданик О.Ф. (Вербовська)
Овчаренко С.М. (Зорохова)
Літовська Л.М.
Перевертайло Л.Й. (Нафтуліна)
Бондаренко А.В. (Мартиш)
Дегтеренко О.Г. (Белінська)
Чечель Г.В. (Кабанова)
Панюшева О.Г. (Ковальська)
Гевенко Н.Г. (Потерухіна)
Лімарченко І.В. (Білан)
Майборода Л.А.
Майборода В.А.
Хлопцева І.А. (Ящук)
Нескрьобіна Н.С. (Левченко)
Рева С.Ф. (Руденко)
Дімітрова О.В. (Брік)
Голинець С.М. (Корня)
Андросова Є.Г. (Павлюченко)
Агеєва А.Г. (Щербіненко)
Поліщук Т.Б.
Громико Н.Г.
Ониськів В.А.
Трапезніков Ю.К.
Ткаченко Т.І.
Рудніченко І.А.

 

Випускники школи, які працюють викладачами  ДМШ № 2:

Черногалова Лариса Іванівна

 

Випускники школи, які працюють викладачами  ДМШ № 3:

Бабина Жанна Яківна
Приходько Наталія Федорівна (Гончаренко)
Капустина Анна Андріївна
Чеберяк Тетяна Олексіївна (Семигладова)
Дуднікова Галина Миколаївна
Рева Володимир Іванович
Цибулина Ольга Валентинівна (Ванцак)
Бугаєва Наталія Іванівна (Уткіна)
Ведмеденко Ольга Григорівна
Цимбал Олександр Григорович
Клінніков Володимир Миколайович
Трущелева Ольга Олександрівна

 

Випускники школи, які працюють викладачами  ДМШ № 5:

Ковальчук Михайло Яковлевич