Відділ народних інструментів
Викладацький склад відділу:
Пархоменко Вадим Валерійович | зав. відділом, викладач, гітара |
Ратніков Сергій Іванович | спеціаліст вищої категорії, старший викладач, член асоціації гітаристів України, гітара |
Андріюк Лариса Петрівна | спеціаліст, акордеон |
Білоус Олександр Вікторович | викладач, електрогітара |
Козлова Любов Миколаївна | спеціаліст вищої категорії, методист, баян/акордеон |
Смірнова Алла Миколаївна | спеціаліст вищої категорії, методист, баян/акордеон |
Рябоконь Сергій Миколайович | спеціаліст вищої категорії, методист, гітара |
Путинець Анастасія Ігорівна | спеціаліст, гітара |
Квартальова Людмила Іванівна | викладач вищої категорії, “Старший викладач”, бандура | Смоляр Наталія Миколаївна | викладач вищої категорії, бандура |
Художні колективи відділу:
- Ансамбль баянистів-акордеонистів “Art-Harmonicum”, керівник Махник В.С.
- Ансамбль баянистів-акордеонистів молодших класів «Зіронька», керівник Андріюк Л.П.
- Ансамбль гітаристів «Бревіс», керівник Рябоконь С.М.
- Ансамбль гітаристів молодших класів “Fondango”, керівник Пархоменко В.В.
- Ансамбль бандуристів «Кобзарик», керівник Очеретина Л.О.
- Ансамбль фольклорної музики «Дивограй», керівник Шнайдер О.Г., концертмейстер Рябоконь С.М.
- Ансамбль естрадної музики, керівник Білоус О.В.
За цей час багато учнів відділу продовжили навчання в Черкаському музичному училищі ім. С.С.Гулака-Артемовського, Київському інституті музики ім. Р.М. Глієра, Київському Національному Університеті Театру, Кіно і Телебачення ім.. І.К.Карпенка-Карого, Київський національний університет культури і мистецтв та Київській Академії мистецтв.
Історія відділу.
У далекі післявоєнні роки у витоків створення відділу стояли викладачі фронтовики, нагороджені урядовими орденами та медалями за бойові заслуги, класу баяну, домри, балалайки: Сангурський Л.О., Хаустов О.Д., Кадруль К.К., Ромашов Ф.І., Федоренко Г.П., Спенжар П.М., Зайцева Н.В.
Федоренко Г.П., викладач класу баяну, 1946р.
Працювали ансамбль домристів – керівник Спенжар П.М., ансамбль баянистів – керівник Хаустов О.Д. В репертуарі обов’язково лунали пісні воєнних та післявоєнних років. Зі спогадів директора школи Штейнмана А.С., багато років поспіль об’єднаний оркестр баянистів та скрипалів щорічно брав участь у громадських заходах міста.
Зайцева Н.В., соло на балалайці, 1950р.
З кінця 50-х та з середини 60-х років відділ поповнився викладачами: Ригіна В.Т. (клас гітари), Голубенко А.М. (клас баяну),Рябоненко Н.О., Герасимова С.Т. (клас домри), Ейхорст Є.Т., Кривко Н.В. (клас бандури), Насєкін І.Я., Клименко Ф.Ф., Рябоненко Б.А. , Тупицький П.П., Ковальчук М.Я. (зараз працює директором ЧДМШ №5), Ратніков С.І., Смислова Л.М., Карачун О.П., Романова Л. (клас баяну).
Ансамбль домристів викл. Рябоненко Н.О.
В 1957р. керівником ансамблю баяністів старших класів стає Голубенко А.М. Він очолює цей колектив до 1996р., працюючи з великим натхненням та любов’ю до учнів. У репертуарі ансамблю були різноманітні твори: угорський народний танець в обробці М.І. Різоля «Чардаш», І. Дунаєвський – Увертюра до кінофільму «Діти капітана Гранта», Ж.Бізе – Увертюра до опери «Кармен», та багато інших. Учні класу Голубенка А.М. приймали участь в звітніх концертах школи. Щетковський Олександр, учень 3 класу, виконував обробку Ю. Шахнова «Карусель», Карачун Олександр, випускник 1962р. – Б. Тихонова «Вальс пушинок», дует баянистів Гончаренко Наталя та Кочергіна Тетяна – російську народну пісня в обробці М.І.Різоля «Ах, ты, зимушка-зима».
Ансамбль баяністів старших класів.
В 1966р. з молодих викладачів було створено квартет баянистів, в якому приймали участь Рябоненко Б.А., Ковальчук М.Я., Ратніков С.І., Смислова Л.М. Згодом Смислову Л.М. змінив Карачун О.П., а через декілька років квартет було реорганізовано в секстет баянистів, який складався з викладачів Протас В.О., Романова Л., Тупицький П.П., Карачун О.П., Ратніков С.І., Ковальчук М.Я.
В ті роки гостем відділу народних інструментів був квартет баянистів Київської філармонії, лауреат Всесоюзного і Українського конкурсів (зараз квартет баянистів Національної Філармонії ім. М.І. Різоля) у складі М. Білецької, Р. Білецької, М. Різоля, І. Журомського. Зустріч з квартетом мала велике значення у творчому процесі та роботі, як учнів, так і викладачів.
Квартет баяністів Київської філармонії – Белецкая, Белецкій, Різоль, Журомский.
В 1968р. створено оркестр народних інструментів. Керівники: Ковальчук М.Я., Ратніков С.І. Перший репертуар оркестру, який був представлений на звітному концерті школи, складався з таких творів: П.І. Чайковський «Солодка мрія», П. Майборода «Пісня про вчительку» в аранжуванні викладача Черкаського музичного училища Голумєєва В.В. В наступні роки оркестром керували Рябоненко Б.А., Тупицький П.П.
В травні 1979 р. оркестр народних інструментів під керівництвом Тупицького П.П. був нагороджений почесною грамотою Черкаського обласного управління культури.
У 70-х роках, завідуючим відділом Клименко Ф.Ф. було запропоновано створити методичний кабінет відділу народних інструментів, який очолив Ратніков С.І. Масово друкувалася методична література для баяну, акордеону, домри, бандури. Сангурський Л.О. був першим хто впровадив вивчення на відділі виборної системи баяну. Для бібліотеки школи закуповувалися репертуарні збірки по 10-20 примірників, на основі яких у вересні, на початку кожного учбового року, метод. кабінет представляв огляд новинок методичної літератури та вибірку художнього репертуару.
З 1975 по 1976 ансамблем баянистів старших класів керував Тупицький П.П. На звітному концерті 1976р. цей ансамбль виконував твір І.С. Баха «Месса Сі-Мінор 2-а частина».
Викладачі відділу на презентації нової розробки баяну викладачем Жулінським С.Т., 1977р. Зліва направо: Клименко Ф.Ф., Танцюра А., Сангурський Л.О., Ромашов Ф.І., Голубенко А.М., Спенжар П.М.
Ансамбль гітаристів був створений в 1983р. з кращих учнів гітаристів старших класів. Його керівником став викладач Тупицький П.П.
Головною метою створення ансамблю була популізація класичної шестиструнної гітари.
На той час це був єдиний ансамбль класичної гітари в області. Кожного року він виступає на звітних концертах школи, бере участь в обласних та міських конкурсах і займає перші місця. Репертуар складався з кращих зразків гітарної ансамблевої класики та української народної музики в аранжуванні керівника ансамблю Тупицького П.П.
Ансамбль гітаристів старших класів, керівник Тупицький П.П., травень 1985р.
В 2005р. нове керівництво школи (директор Темченко Ю.С., заступник директора з навчальної роботи Хороборкіна О.О., заступник директора з методичер-виховної роботи Переверова В.В.) відновили роботу ансамблю баянистів-акордеонистів і ансамблю бандуристів.
Керівником ансамблю баянистів-акордеонистів молодших класів «Зіронька» стає завуч школи Переверова В.В. В квітні 2010р. у м. Дніпропетровську ансамбль займає III місце на V Всеукраїнському конкурсі юних баянистів та акордеонистів ім. М.І. Різоля (концертмейстер Поліщук Т.В., викладачі Рябоконь С.М., Гаркуша М.М). В травні 2010р. – ІІІ місце на ІІ Міжнародному конкурсі-фестивалі мистецтв «Арт-Преміум», м. Київ (концертмейстер Поліщук Т.В.).
Ансамбль бандуристів очолює новий викладач Квартальова Л.І.
В 2006р. було створено новий художній колектив фольклорної музики «Дивограй», керівником якого було запрошено провідного фахівця Шнайдера О.Г.,концертмейстер Рябоконь С.М.
Випускники відділу.
Ученики класу викладача Ратнікова С.І.
Шкурко Регіна, учасник фіналу І Всеукраїнського фестивалю-конкурсу гітарного мистецтва В. Петренка, 2001р., м. Київ; диплом лауреата ІІІ ступеня Другого Всеукраїнського фестивалю-конкурсу гітарного мистецтва Валерія Петренка, 2003р., м. Київ; учасник І та ІІ Міжнародних конкурсів гітарного мистецтва “ГітАс” 2005, 2007р, м. Київ.
Голова журі – Народний артист України Валерій Петренко, Шкурко Регіна, 2003р., м. Київ.
Швець Олексій, диплом відзнаки, Х Всеукраїнський фестиваль-конкурс “Провесінь”, м.Кіровоград, 2005р.; диплом ІІІ ступеня – переможець ХІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу “Провесінь”, м.Кіровоград, 2006р.; учасник ІІ Міжнародного конкурсу гітарного мистецтва “ГітАс” 2007р, м. Київ.
На рахунку учнів неодноразові перемоги обласних конкурсів обдарованих учнів – І місце, а також перемоги обласних конкурсів художні колективів у складі дуету – І місце.
Дует гітаристів. Шкурко Регіна, Швець Олексій.